שאלות ותשובות נפוצות

הנה השאלות הנפוצות ביותר ששואלים אותנו.

הארגון

מתי הוקם אדם טבע ודין?
אדם טבע ודין הוקם ב-1990 על ידי פרופסור אלון טל, לצד אנשי מקצוע נוספים מתחומי המדע והמשפט.

מי מממן את הארגון, וכיצד אתם יכולים להבטיח שהארגון לא מושפע מכוח פוליטי או מבעלי הון?
אדם טבע ודין היא עמותה המבוססת אך ורק על תורמים שאיכות הסביבה בנפשם. תרומות הארגון מגיעות אך ורק מתורמים פרטיים וקרנות. על מנת לשמור על עצמאות ולמנוע ניגוד אינטרסים, איננו מקבלים כסף מהממשלה או מבעלי הון, ולכן אנו זקוקים לתרומות הציבור על מנת להמשיך ולפעול למען הסביבה. אנו מקפידים על שקיפות מלאה בנושא התקציב והמשכורות, ניתן לצפות במידע זה באתר גיידסטאר.

האם יש לאדם טבע ודין הזדהות פוליטית כלשהי?
הארגון א-פוליטי לחלוטין ואינו מצהיר על שיוך לזרם פוליטי מסוים. פעילות הארגון נועדה להגן על הטבע ועל הזכויות הסביבתיות של כלל אזרחי ישראל, ללא קשר להשתייכות פוליטית.

מה מבדיל את אדם טבע ודין מארגונים סביבתיים אחרים?
ההבדל בין אדם טבע ודין נעוץ במילה “דין”. אנו הארגון הסביבתי היחיד שמעסיק מספר עורכי דין המומחים בנושאי סביבה שונים. כל עורך דין מצוות לאיש מקצוע או חוקר בעל תואר מתאים בתחומו: תכנון, הדברה, פלסטיק וכו’. השילוב של ידע מחקרי מקצועי, עם יכולת אכיפה משפטית משיגים לדעתנו את ההשפעה הסביבתית הרבה ביותר שניתן להשיג.

כיצד מחליטים איזה סוגיות לקדם בארגון?
אנו פועלים על פי תוכניות חומש ותוכניות שנתיות שנערכות לאחר התייעצויות עם הצוותים המקצועיים, עורכי הדין, וארגוני סביבה אחרים. מעת לעת פונים אלינו מהציבור באמצעות הפייסבוק או האימייל ומעלים נושאים בוערים לטיפול. בדרך כלל אנו פועלים במסגרת משאבים מוגבלים של זמן, תקציב וכוח אדם ולכן אין ביכולתנו לטפל בכל פנייה שמגיעה אלינו. עם זאת, כאשר אנו מקבלים מספר רב של פניות סביב נושא ספציפי (למשל בתחום התכנון) אנו משתדלים לבחון לעומק במה מדובר כדי למנוע “מחטף סביבתי” שעשוי להתבצע בחשאי.

פעילות

מה הן ההצלחות העיקריות שלכם?
ניתן לקרוא על ההישגים של הארגון בעמוד הישגים באתרנו, ובנוסף בדף הויקיפדיה שלנו. בין ההצלחות הבולטות שלנו: חוק אוויר נקי, חוק החופים האוסר על בנייה בקרבת החוף, עצירת הרחבת מתחם בז”ן, והעתירה שלנו לבית המשפט בה הוכחנו כי שאיבת המים ע”י מפעלי ים המלח מנוגדת לחוק.

האם ניתן לפנות אליכם עם מקרה מסוים שברצוני שתטפלו בו?
בעבר הארגון פעל במתכונת של “מוקד ירוק”, כלומר, קיבלנו פניות מהציבור וטיפלנו בהן. כיום אנו פועלים ברמת המדיניות ופחות פנויים להתמקדות במקרים נקודתיים. בכל אופן, הציבור תמיד מוזמן להעביר אלינו פניות בנושאים סביבתיים הקרובים לליבו, ואנו נבדוק אם ביכולתנו לסייע בדרך כלשהי.

איך העצומות תורמות לעבודתכם, ומדוע יש צורך למלא פרטים אישיים?
חתימות על עצומות מספקות לנו מידע לגבי אילו נושאים יותר חשובים לציבור ואילו פחות. בנוסף, החתימות מהוות גב ציבורי מול מקבלי ההחלטות כאשר אנו מקדמים מאבקים מול גורמים שונים. על מנת להוכיח שהחתימות שלנו מאומתות, עלינו לבקש כמה פרטים אישיים בסיסיים מהחותמים.

האם אתם מעבירים הרצאות?
כן. על מנת לקבל פרטים נוספים ניתן לשלוח מייל לכתובת members@adamteva.org.il.

כיצד ניתן להתעדכן בפעילות הארגון?
אם חתמתם על עצומה, תקבלו את הניוזלטר פעמיים בחודש. בנוסף, ניתן לעקוב אחרי עמוד הפייסבוק שלנו.

תרומות

מדוע תרומות חודשיות עדיפות על פני תרומות חד פעמיות?
ארגון אדם טבע ודין קיים כבר 30 שנים. אנחנו פה כדי להישאר, ואנו זקוקים לתרומות על מנת להמשיך לפעול ולהגן על הסביבה בישראל. תרומות חודשיות נותנות לנו יכולת טובה יותר לצפות את הכנסותינו, ויותר ביטחון כאשר אנו מתכננים את התקציב שלנו קדימה. כל זאת על מנת להמשיך ולקדם מספר רב של נושאים ומאבקים סביבתיים לטווח הקרוב והרחוק.

לאן התרומה שלי הולכת?
כדי להבין כיצד אנו פועלים בקרו בדף התרומה שלכם בפעולה.

האם כל תרומה נחשבת כחברות?
כן, כל תרומה מקנה חברות בארגון.

מה מקנה החברות באדם טבע ודין?
החברות מקנה זכות הצבעה באסיפה הכללית, שמתקיימת פעם בשנה על מנת לשתף את התורמים בפעילות הארגון, ולאפשר להם להציע רעיונות ומאבקים החשובים להם. בנוסף, התרומה לאדם טבע ודין מוכרת לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה ומעניקה זיכוי במס הכנסה לתורמים מעל 190₪ בשנה.

כמה תורמים יש לארגון?
אלפי אנשים בשנה תורמים לאדם טבע ודין.

האם ניתן להגדיל את סכום התמיכה החודשית שלי?
כן, ניתן לשלוח בקשת הגדלת תרומה לכתובת members@adamteva.org.il
או להתקשר לטלפון שלנו 03-5669939.

אתם מוכרים לצרכי החזר מס?
כן, אנחנו עמותה מוכרת לצורך קבלת החזר מס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

האם ניתן להתנדב באדם טבע ודין?
כרגע איננו מקבלים מתנדבים. מעת לעת דרושים לנו מתנדבים משפטיים או מדעיים ואנו מפרסמים זאת בדף הפייסבוק שלנו.

יש לך עוד שאלות? יש עוד הרבה תשובות באתר שלנו ובנוסף ניתן לפנות אלינו בכל שאלה נוספת במייל members@adamteva.org.il.