נצחון השפיות: המדינה ביטלה את התביעה נגד אדם טבע ודין והתושבים

נכתב ע״י ATD   |   1 ינואר, 2014   |   הישגים
נצחון השפיות: המדינה ביטלה את התביעה נגד אדם טבע ודין והתושבים

המדינה חזרה בה מדרישתה שנשלם 15 מיליון שקלים ליזם, משום שעתירה שהגשנו התקבלה והצילה את עמק ססגון אשר בבקעת תמנע.

קצת רקע:

בשנת 2008 הצלחנו למנוע את הרס אחד האזורים המיוחדים בארץ – עמק ססגון שבבקעת תמנע. יחד עם תושבי האזור עתרנו לבית המשפט נגד התוכנית להקמת מלון שתוכנן להשתרע על שטח בן 300 דונם ולכלול 4 מתחמי מלונאות, מרכז כנסים ונהר מלאכותי. כל זה בעמק מדברי בתולי יפהפה הנחשב, לדעת מיטב מומחי התכנון והסביבה, כבעל ערכיות סביבתית יוצאת דופן ברמה הלאומית.

מעבר לייחודו הנופי והגיאולוגי, עמק ססגון ייחודי גם בשל העובדה שפיסת ארץ קטנה זו היא למעשה החלק היחיד של בקעת תמנע שנותר גם שמור במצבו הבראשיתי וגם פתוח ונגיש לציבור ללא תשלום.

בעקבות העתירה שלנו, קבע בית המשפט שהמדינה פגעה באופן חמור בשלטון החוק, כיוון שאפשרה לבנות באזור כל כך ייחודי, והורה לעצור את התוכנית.

אתם בטח יכולים לדמיין כמה גדולה הייתה השמחה של הציבור ושל תושבי האזור עם הצלת העמק, אך מסתבר שכאן הסיפור לא נגמר. כאמור, לפני מספר ימי נדהמנו לקבל תביעה מהמדינה על סך 15 מיליון שקלים משום שלטענתה, עלינו לפצות את היזם על עצירת הפרויקט. מיהרנו לפנות אל היועץ המשפטי לממשלה וקראנו לו לבטל את התביעה. כך גם שורה של ארגוני החברה האזרחית, אקדמאים והציבור הרחב.

והנה התבשרנו כי הלחץ עזר:

לפני מספר שבועות נדהמנו לגלות שהמדינה תובעת אותנו, יחד עם תושבים מהערבה, ודורשת שנשלם 15 מיליון שקלים ליזם יואב איגרא. זאת משום שעתירה שלנו הצליחה להציל את עמק ססגון בתמנע ולמנוע את הקמת פרויקט המלונאות שלו שהיה פוגע אנושות באתר טבע ייחודי.

התביעה עוררה סערה ציבורית גדולה. אתם – התומכים שלנו – נרתמתם על מנת לעזור לנו להסיר את האיום הזה. גם ארגוני החברה האזרחית ופרופסורים מהאקדמיה נרתמו ופנו ליועץ המשפטי לממשלה.

ואכן, הלילה התבשרנו כי “בשל הנסיבות המיוחדות”, החליטה המדינה לבטל את התביעה נגדנו ונגד תושבי הערבה. מדובר בהחלטה חשובה, אך כעת על היועץ המשפטי להבטיח כי גם בעתיד לא יפגעו זכויות הארגונים והאזרחים היוצאים להאבק למען זכויות האדם, הסביבה והאינטרס הציבורי.

אנחנו נמשיך לפעול ללא מורא, יחד איתכם ועם אזרחים מכל רחבי הארץ, למען האינטרס הציבורי ונגד הניסיונות להפחיד ולהשתיק את מגיני הסביבה וזכויות האדם. 

כדי להמשיך בפעילות הזו, אנחנו זקוקים לכם – עכשיו. זה הזמן להצטרף אלינו כחברים ולהציל את הסביבה שלנו!

“ההישגים המשפטיים שלנו לאורך השנים מוכיחים יותר מהכל: אנחנו פה כדי להישאר.” – עמית ברכה